nedeľa 11. júla 2010

Preležaniny odbornejšie

S narastajúcim vekom vzrastá množstvo chorôb, ktoré nás trápia. Pomyslenie na to, že našu mamu, otca alebo iného príbuzného by choroba navyše pripútala na lôžko, je desivá. Bohužiaľ, často nemáme na výber. Ako by to nestačilo, ľudí, ktorí sú odkázaní na lôžko, často trápia následky imobility. Z tých fyzických sú najhoršími preležaniny.

Vznik preležanín (dekubitov) sa stáva takmer pravidlom u ležiacich pacientov. Toto ochorenie ostáva napriek pokroku v medicíne stále vážnym problémom. Vyžaduje si náročnú starostlivosť, liečba trvá mesiace a človek pri nich nevýslovne trpí.

Dekubitus (preležanina) je lokálne postihnutie kože, ktorého príčinou je porucha prekrvenia tkaniva (mikrocirkulácie) v dôsledku zvýšeného tlaku v tkanivách, imobility a zlého stavu pacienta. Pri nadmernej intenzite tlaku v mieste styku podložky s kožou dôjde k zástave cirkulácie krvi v kapilárach a postupnému odumieraniu buniek v tkanive. Bližšie fakty o dekubitoch sú uvedené napríklad TU.

Prvým príznakom, ktorý nemožno podceňovať, je začervenanie pokožky. Pacient si môže sťažovať na bolestivosť miesta, pálenie alebo tŕpnutie. V ďalších štádiách sa tvoria pľuzgiere a postupne odumiera pokožka a svaly. V najťažších štádiách preležanín môže byť postihnutá i kosť.

Tak sa z bezvýznamnej modriny môže stať hnisajúca rana, otvorená, v ktorej dokonca môže byť viditeľná aj kosť. Nepríjemné na pohľad, bolestivé na dotyk, a ešte horšie na ošetrovanie. Keď sa už raz preležaniny objavia, trvá skutočne dlho, kým sa ich človek zbaví.

Tak ako inde však platí, že najlepšou liečbou je prevencia. Efektívnou prevenciu možno dekubitom predchádzať až v 95 % prípadoch. Najdôležitejšie je ležiacim pacientom čo najviac pohybovať, meniť polohy, otáčať ho, cvičiť s ním a kritické miesta masírovať. Ďalšou pomocou sú antidekubitné matrace, ktoré značne znižujú námahu, ktorá musí byť pri liečbe vynaložená. Vlastnosti, ktoré ponúkajú aktívne antidekubitné matrace sú vhodné pri liečbe dekubitov najvyšších stupňov. Hlavným princípom je odľahčenie časti tela a obnovenie prekrvenia. Aktívne systémy, na rozdiel od pasívnych matracov, výrazne zefektívňujú prevenciu a podporujú liečbu dekubitov. Podporujú totiž obnovu dostatočného prekrvovania tkanív. To je najdôležitejšia podmienka efektívnej obrany proti vzniku a progresii dekubitov.

Je ťažké vyjadriť svoj vlastný názor na niečo, o čom ste len čítali, ale nevideli to na vlastné oči. Preležaniny sú veľmi zákerná, veľmi nepríjemná choroba, stačili mi obrázky, ktoré som videl pri čítaní článkov. Ľudia, ktorí sa v Seniorville starajú o imobilných pacientov, musia mať naozaj silné presvedčenie ich povolanie je vlastne poslanie. Neustále polohovanie, masírovanie, sledovanie zmien, otáčanie, či krémovanie. A oni nestrácajú vieru vo vyliečenie. Obdivujem ich a držím im palce, všetkým ktorí sa starajú o chorých a nevládnych. Želám vám veľa síl do boja a veľa optimizmu.

Žiadne komentáre: