streda 29. septembra 2010

Ešte k referendu

Aj by sme už pomaly zabudli, že bolo pred pár týždňami nejaké referendum, ale nemali by sme. Popísali novinári, porozhorčovali sa koaličníci i opozičníci, ale pointa unikla. Budeme si štatisticky dokazovať, koľko referend na Slovensku bolo, koľko bolo zmarených, koľko platných a koľko neplatných. Ale pointa je inde: a to je to, že referendum, ako je dnes definované, je vlastne úplne zbytočné, ako ukázal čas.

Poslanci sú našimi volenými zástupcami aj na to, aby vnímali stav sveta a funkčnosť zákonov, ktoré iní poslanci prijali. A práve v otázke referenda sa prekvapivo nechávajú unášať na vlne nezáujmu o problém a na vlne populizmu.

Na referendum by som už skoro ani nepomyslel, ale na jeden moment si často spomínam - a to ako náš slovutný pán prezident zvolal brífing. Ako správny zaneprázdnený muž zorganizoval túto tlačovku na letisku a musel ju po chvíli ukončiť, pretože: "Pán prezident, lietadlo už je naštartované!", čo je škoda, pretože sme sa mohli ešte všeličo dozvedieť. Ale aj tá chvíľa do naštartovania lietadla stačila na to, aby vyjadril svoj názor na nezmyselné kvórum. Na všetečnú novinársku otázku, že či si nemyslí, že problém referenda je práve nutná 50% účasť odpovedal, že (neviem ho presne citovať, ale to asi ani netreba) azda nebude o niečom "rozhodovať menšina".

Takže:

za a) - pri hlasovaní rozhoduje vždy väčšina, pravda, to vieme azda všetci, lebo keď hlasujeme, že do ktorej krčmy ideme na pivo, ideme do tej, ktorú navrhnú piati a nie do tej, ktorú navrhnú dvaja,

za b) - keď sa hráme napríklad na parlamentné voľby (ale i prezidentské, pravda, a mnohé iné), hráme sa na to, kto dostane veľa, viac a najviac hlasov od tých občanov, ktorí sa dostavia (veru žiadna menšina),

za c) - nedostaviť sa na referendum (voľby, etc.) znamená, že dobrovoľne nevyužívam právo zúčastňovať sa na rozhodovaní a teda, že mi je jedno, ako to dopadne, takže súčasne dávam mandát "menšine", aby rozhodla za mňa.

Pre vyššie uvedené vysvetlivky (azda pochopiteľné naozaj pre VŠETKÝCH) neexistuje jediný rozumný dôvod, aby v prípade referenda niečo ako kvórum vôbec existovalo. Absolútne sa nemáme zaoberať tým, že či ho znížime alebo necháme na súčasnej úrovni, ale máme nájsť ústavnú väčšinu na to, aby sa zmenil zákon a kvórum bolo úplne zrušené. To, že niektoré iné krajiny kvórum majú, je ich vec a nemá to byť patern, že je to tak správne!

Potom by mohli byť ticho všetci, ktorým sa zdá, že sme vyhodili peniaze za "ďalšie" neúspešné (tiež môže byť v úvodzovkách) referendum a už by iba s úžasom mohli sledovať, ako dianie ovplyvňuje menšina, ktorej asi nie je jedno, ako to v našej krajine funguje. Lebo v "neúspešnom" referende zo septembra tohto roka sme naozaj počuli jasný názor ľudí. Školy by sme mali stavať aj naďalej, ale nie z peňazí, ktoré sme mohli "ušetriť" na referende (poznámka k započutému na vyššie uvedenom brífingu - pán prezident si zafilozofoval, že za náklady referenda mohli byť postavené školy), naopak, naozaj by sme nemali míňať peniaze na referendá, ktoré sú vďaka zlej legislatíve rovno odsúdené na neúspech!

Posledná poznámka k tzv. menšine, ktorá sa referenda zúčastnila: chápem, že zrušiť kvórum nie je všetko. Musíme umožniť voliť či rozhodovať v referende každému občanovi, ktorý o tento akt má záujem a má volebné právo, bez ohľadu na to, kde sa v deň volieb či referenda nachádza. Jednoznačná odpoveď na toto je nutnosť urýchlene zaviesť možnosť voľby cez internet. A ako druhú nohu tohto riešenia vnímam nutnosť zabezpečiť pre každého občana na Slovensku v každom meste a dedine prístup k internetu na verejnom mieste - úrady, knižnice, kiosky. Podobne, ako je v zákone definovaná univerzálna poštová služba, univerzálna telefónna služba, má byť definovaná i univerzálna internetová služba. A táto dokonca na účely volieb a referenda pre každého záujemcu zadarmo a s patričnou asistenciou pre osoby, ktoré potrebujú pomoc. A to už nehovorím o tom, aké nízke môžu byť náklady na referendum, pokiaľ ho prenesieme iba na internet ako také.

A vopred odmietam názory, že nikoho nemôžeme nútiť, aby volil cez internet. A prečo môžeme niekoho nútiť, aby volil nejakým divným spôsobom, že musí hádzať nejaké papieriky do škatule, kde ich potom nejakí (nenapíšem divní, nebojte sa) ľudia budú spočítavať? A napokon mu povedať, že tak robil zbytočne, lebo je menšina?

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Žiadne komentáre: