sobota 2. októbra 2010

Ekonómia z nadhľadu


Tento príspevok patrí do seriálu "MBA pre samoukov", predchádzajúce diely si môžete vyfiltrovať podľa jednotného označenia týchto príspevkov ("témy" v pravom bočnom menu). Iba pripomínam, že seriál je venovaný prehľadu literatúry, ktorá bola vytipovaná Joshom Kaufmanom a hovorí o knihách, ktoré je radno si prečítať. Tieto knihy čitateľovi prinesú základný prehľad v rôznorodých oblastiach biznisu, a to hlavne so zameraním na:

- osobnostný rozvoj;
- práca pod kontrolou;
- základy úspešného podnikania;
- strategické myslenie;
- zmeny;
- guruovia manažmentu;
- firemné financie;
- efektivita prevádzky;
- forma a funkcie;
- sústredenie sa na svoj biznis;
- projektové riadenie a marketing;
- medziľudské vzťahy;
- komunikačné schopnosti;
- etika podnikania;
- šlabikár ekonóma;
- analýza dát;
- predaj;
- z histórie biznisu.

Keďže som vášnivým čitateľom, ja som Kaufmanov zoznam rozšíril o mnou doporučené knihy a tie ponúkam ako "MBA pre samoukov EXTRA". Podľa môjho názoru sú mnohé z nich užitočnejšie, ako knihy z originálneho zoznamu a niektoré sú hlavne bližšie slovenskej realite.

Takouto knihou je aj Ekonómia z nadhľadu od Ľudovíta Ódora a 25 ďalších ekonómov Slovenska. Musím ale povedať, že toto je skôr oddychová časť nášho štúdia, rozhodne spojenie "z nadhľadu" je pravdivé. Je to ľahké čítanie pre masy, ale vsunul som ho sem, aby som predstavil aj niečo z domácej tvorby.

O čo v knižke ide? Ódor požiadal 25 osobností, aby ľahkou formou, na pár stranách, definovali svoj postoj k takým témam ako je inflácia, dane, bohatstvo, hrubý domáci produkt, globalizácia a podobne. Medzi tým nájdeme fejtóny alebo krátke články od samotného Ódora. Ako kuriozitku možno uviesť fakt, že toto je asi jediná kniha v ktorej publikujú súčasne Mikloš i Počiatek.

Veľmi príjemnou súčasťou knihy (je to skôr recesia) je ekonomický slovník, ktorému porozumie i bača a tiež časť Zrnká ekonomickej múdrosti - citáty známych (svetových) osobností na tému ekonómie. No a úplne v závere nájdeme zoznam serióznej literatúry, ktorú je hodno si prečítať. Je to niečo podobné, ako náš seriál MBA pre samoukov, ale zatiaľ čo my sa venujeme širokému spektru oblastí (ako je vyššie popísané), Ódorov zoznam je špecializovaný na ekonomickú literatúru. Neviem, možno sa v budúcnosti nechám inšpirovať, a keď dokončíme naše MBA pre samoukov, prejdeme na niečo ako Ekonómia pre samoukov.

Kniha je v slovenčine, má ľudovú cenu a je bežne dostupná v knižnej distribúcii, či už v kamenných obchodoch alebo na internete. Doporučujem ako oddychové čítanie, ale nič viac od nej nečakajte.

Žiadne komentáre: